Oszukaj złodzieja, praktyczne porady

 • W związku z nasilającą się ilością kradzieży oraz osób, które z braku doświadczenia łatwo prowokują sytuacje, gdy mogą zostać oszukani postanowiliśmy napisać temat z praktycznymi poradami by nie dać się nabrać przez czyhających na naszą pomyłkę potencjalnych złodziei. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z grami mmorpg, jeśli kiedykolwiek padłeś ofiarą złodzieja, bądź jeśli po prostu chcesz tego uniknąć przeczytaj poniższe wskazówki.  [1] Naiwność (najczęstsza przyczyna kradzieży) - to Ty prowokujesz sytuacje, które przyczyniają się do tego, iż stajesz się ofiarą złodzieja. Absolutnie nigdy nie ufaj na słowo komuś kogo nie znasz (przypadkowym osobom). Jeśli ktoś oferuje Ci pomoc w wykonaniu zadania, przeniesienie pieniędzy na inną postać, złapanie zwierzaka (bierze Twoją perłę) , podexpienie za pierwszorzędną opłatą itd. nigdy nie daj się nabrać. Nigdy też sam o to nie proś przypadkowo napotkanych osób, bądź znajomych, których znasz tydzień czy dwa i twierdzisz, że możesz im zaufać. Pamiętaj także, że gracze o wyższym lvl'u nie zawsze dbają o dobrą reputację i także chętnie skorzystają jeśli nawinie się okazja by łatwo i szybko zarobić. Wysoki lvl kolegi nie koniecznie jest równomierny z jego uczciwością.


  [2] Wyspecjalizowani oszuści (oferty wymiany kontami, nakładanie nosdolarów itd) - wielu graczy oferuje różne dziwne sposoby pozyskania nosdolarów, proponują nałożenie na konto nosdolarów w zamian za drobną opłatę przy czym wymagają podania danych do konta. Jedynym możliwym sposobem na pozyskanie nosdolarów jest zakup ich poprzez dowolną odpowiadającą nam formę płatności w IS (Item Shop) bezpośrednio w grze, bądź na stronie domowej: nostale.pl


  Przypominamy również, że handel wszelkiego rodzaju przedmiotami z gry, bądź kontami za pieniądze rzeczywiste jest surowo zabroniony i każdy wykryty przypadek sprzedaży kont/usług jest natychmiastowo egzekwowany stałą blokadą jednego lub obydwu kont biorących udział w transakcji.


  Pamiętajcie, że wymiana kont między graczami jest niedozwolona i jest karana. Team nostale nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje nieudanych wymian oraz nie pomaga w odzyskaniu utraconego konta.


  [3] Sklepikarze desperaci (złudne tytuły sklepu o super promocji, na które dajemy się naciąć) - coraz częściej spotkać można sklepy, które mają podane ceny towarów w nazwie. Niestety ceny te nie są zgodne z rzeczywistością. Przykładem może być sklep z nazwą "FM 7k". Wydaje nam się, że jesteśmy szczęściarzami i dobrze trafiliśmy, widzimy towar w sklepie więc bez sprawdzenia ceny kupujemy by żaden inny szczęściarz nas nie uprzedził. Kilka chwil później okazuje się niestety, że cena jednego FM wynosiła nie 7k, a np. 14k. Niestety sklepikarze posunęli się jeszcze dalej i zaczęli podawać dwuznaczne nazwy sklepów np. "10 piór anioła 99k". Pierwsza myśl jest prosta - cena za wszystkie 10 piór = 99k w związku z czym jedno pióro kosztuje niecałe 10k. Niestety po zakupie okazuje się, iż cena za 1 piórko wynosi 99k. Opisany problem obrazuje poniższy przykładowy screen (oczywiście mogą to być dowolne towary - nie koniecznie piórka):  Ważne jest zatem by nie ulegać perswazji tytułowej sklepikarzy i na spokojnie sprawdzić cenę każdego towaru przed jego zakupem. Pamiętajmy, że po kupieniu przez nas dowolnego przedmiotu za dowolną cenę reklamacja nie jest przyjmowana i naturalnie team w żaden sposób nie może pomóc.  --------------------------------------------------------------------  Najczęstsze kradzieże wartościowych przedmiotów z IT (Item Shop/Nosmall)


  Kradzież perły noskumpla / partnera


  Zakupiłeś perłę noskumpla/partnera w Nosmallu. Wydałeś 30 Nosdolarów. Jesteś szczęśliwym posiadaczem przedmiotu dzięki, któremu wreszcie będziesz miał ulubionego peta. Przykładowo chcesz zakupić żółwia. Gracz oferuje złapanie żółwia w zamian za 50k. Jest to dobra cena i zgadzasz się, jednak by mógł to uczynić musisz przekazać mu perłę wartą ok (noskumpla: 500k, partnera: 400k). Gracz wydaje się być uczciwy, przekazujesz mu więc perłę i czekasz aż przyniesie złapanego zwierzaka. Czekasz ... czekasz ... ^^ ... czekasz ... niestety gracz ten już nie wraca, a pisząc do niego wyskakuje Ci komunikat, że delikwent blokuje szept - właśnie padłeś ofiarą kradzieży.
  Jak tego uniknąć? Są dwie możliwości. Pierwsza to przekazanie perły osobie, którą znamy bardzo długo i mamy do niej pewne 100% zaufanie, natomiast druga opcja to pobranie równowartości perły w złocie przed złapaniem zwierzaka. W jaki sposób? Podajemy graczowi perłę za przykładowe 500k, następnie gracz łapie zwierzaka i odkupujemy powrotnie perłę za 500k dopłacając dowolną kwotę jaką zażyczył sobie kolega za złapanie peta.  Pudło SP


  Sytuacja analogiczna do perły noskumpla/partnera. Podajemy pudło tylko i wyłącznie osobie, do której mamy 100% zaufanie, bądź pobieramy opłatę dając pudło (wartość ok 1,8/2kk). Następnie podczas odbierania pudła, najpierw upewniamy się czy została włożona właściwa karta (klikamy prawym przyciskiem myszki i sprawdzamy czy karta oraz opisywane wcześniej parametry się zgadzają), a następnie płacimy za pudło + kwotę należną za kartę specjalisty.  --------------------------------------------------------------------  Kradzieże kont


  Jak uniknąć kradzieży konta?


  [1] Staraj się logować do gry tylko z komputerów, do których dostęp masz Ty bądź jak najmniejsze grono osób. Pamiętaj, że logując się na komputerze, z którego korzystają inni (praca, szkoła, internet cafe, kolega, koleżanka, pies, kot, chomik siostry itd.) automatycznie pojawia się szansa na utratę danych. Jest wiele programów, które potrafią czytać i zapisywać to co "wystukałeś" na klawiaturze.


  [2] Korzystaj z silnych haseł. W Internecie dostępne są setki słowników oraz programów, które podstawiają słownikowe hasła i podejmują próby logowania. Jak rozkłada się siła hasła? Poniżej schemat od najsłabszego do najsilniejszego.


  - kamil
  - KamiL
  - KaMiL8
  - KaaMiL328
  - KamIl33#
  - #KaMil(&378!


  Pierwsze czy drugie hasło jest w stanie złamać tak naprawdę osoba, która ma niewielką wiedzę informatyczną. Hasło, które zawiera duże oraz małe litery, liczby, a także znaki specjalne (przy czym jest zbudowane z min. 8 [zalecane 10+] znaków) jest niemal niemożliwe do rozszyfrowania przez jak to nazywam "zwykłego śmiertelnika". Pamiętaj o tym by regularnie często (np raz na miesiąc) zmieniać hasło do swojego konta. Pod żadnym pozorem nie przetrzymuj hasła na dysku w postaci pliku tekstowego. Ważne jest także to by w wielu różnych serwisach mieć inne hasła. Np. poczta, gra, forum.


  [3] Rodzinne (gildia) forum internetowe. Wielu potencjalnych złodziei zakłada specjalne strony z pozoru wyglądające jak forum internetowe. Rejestrujemy się na forum takimi samymi danymi jak w grze. Po kilku dniach okazuje się, że straciliśmy dostęp do naszego konta. Nigdy nie loguj się na żadnym forum czy też stronie rodzinnej takimi samymi danymi jakie posiadasz w grze. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju sytuacji, gdy ktoś podszywa się pod team nostale. Jeśli odbierzesz podejrzany e-mail, w którym jesteś informowany by podać dane do konta, w związku z nieprzewidzianą awarią nostale (itd. setki różnych pomysłów) - zignoruj taką wiadomość. Pamiętaj, że nawet team nostale.pl w żadnej sytuacji, nigdy nie prosi o podanie danych do Twojego konta.  [4] Programy antywirusowe.Zabezpiecz na stałe swój komputer instalując program antywirusowy. Sprawdza on na bieżąco Twój komputer pod kątem wirusów, trojanów itp szkodników zabezpieczając przed zniszczeniem i wyłudzeniem danych. Poniżej lista popularnych i darmowych antywirusów:


  - http://www.dobreprogramy.pl/av…rogram,Windows,13266.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/As…rogram,Windows,27519.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Mi…rogram,Windows,14628.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Co…rogram,Windows,20404.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Av…rogram,Windows,13119.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/AV…rogram,Windows,13206.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/PC…rogram,Windows,12687.html  [5] Programy antyszpiegowskie. Chronią przed niechcianymi modułami reklamowymi, keylogerami, spam botami czy dialerami. Warto mieć zainstalowany na naszym komputerze program antyszpiegowski. Polecane, sprawdzone i pewne oprogramowanie w darmowej wersji freeware pobrać możesz na poniższych stronach:


  - http://www.dobreprogramy.pl/Ma…rogram,Windows,13117.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Sp…rogram,Windows,12693.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Wi…rogram,Windows,11991.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Sp…rogram,Windows,13063.html


  Co robić by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą danych poprzez niepożądane oprogramowanie szpiegowskie? Najważniejsze jest zdrowe podejście do sprawy i rozwaga, czyli nieinstalowanie podejrzanych programów, nieodbieranie dziwnych maili (załączników), regularne aktualizowanie oprogramowania antyszpiegowskiego, antyspyware oraz nieudostępnianie w sieci poufnych danych.  [6] Firewall. Zapewne często spotkaliście się z tym terminem, jednak niewielu z Was wie co to jest i do czego tak naprawdę służy Firewall. Jest to tzw. zapora ogniowa, która zapewnia ochronę przed wszelkiego rodzaju atakami z sieci. Ponadto Firewall nieustannie monitoruje wszelkie procesy zachodzące w sieci dostarczając nam kompletnych informacji o działaniu poszczególnych aplikacji on-line. Polecane Firewall:


  - http://www.dobreprogramy.pl/Co…rogram,Windows,20399.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/PC…rogram,Windows,12601.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Ou…rogram,Windows,12749.html
  - http://www.dobreprogramy.pl/Zo…rogram,Windows,12684.html
  Pokrewne tematy (dowiedz się więcej): Odzyskiwanie kont, logowanie, hasła
  Poradnik wykonany został przez GMa Vasqes-a

 • W jaki sposób dochodzi do kradzieży konta /włamania i kradzieży przedmiotów? Kiedy jesteśmy narażeni na kradzież konta? Oto lista najczęstszych powodów:

  • kiedy podajesz zupełnie obcej osobie, poznanej w grze czy "koledze" swoje dane konta: login i hasło, czy mail. Robisz to dla wymiany, podekspienia czy czegoś darmowego, lub ktoś CIę oszukuje, ze jest GMem i do czegoś mu to potrzebne...
   Nigdy, przenigdy nie podawajcie swoich danych!!! Nikt nie ma prawa Was o to prosić!  • kiedy wchodzisz na nieznane strony, które "oferują" złoto czy cokolwiek innego i wymagają od Ciebie podania loginu i hasla
   Nigdy, przenigdy nie podawajcie swoich danych na innych stronach niż http://nostale.pl i przy logowaniu do gry Nostale. Pamiętajcie nie ma "konkursów" czy "promocji", które wymagałyby podawania Waszych haseł!  • kiedy ktoś Cię prosi o maila, na którego nam coś wyśle i prosi o kliknięcie w link, albo ściągnięcie czegoś, a Ty podajesz i klikasz... Tak samo jak przychodzi do Ciebie mail, nie czytasz go, tylko klikasz na oślep w niego i linki w nim zawarte
   Nigdy, przenigdy nie podawajcie swojego maila obcej osobie. A co najważniejsze nie klikajcie w linki nieznajomego pochodzenia i nie ściągajcie niczego na swój dysk! Czytajcie uważnie!
   Szczególną uwagę prosimy przykładać do wiadomości przysyłanych z portalu gameforge.com W przypadku, gdy nie posiadasz tam konta i sam go nie zakładałeś, a klikniesz w link na mailu z tego portalu, osoba niepowołana otrzyma dostęp do kont na tym mailu.  • ustawiasz na koncie czy mailu łatwe hasło, które można zgadnąć, gdy choć trochę się Ciebie zna... Albo hasła do konta i maila są identyczne, albo podpowiedź w przypominaniu hasła do maila jest banalna...
   Ustawiajcie trudne hasła i różne (info w poście powyżej)! Zabezpieczcie swojego maila danymi, których nikt poza Wami nie zna i nie jest w stanie poznać!  • chodzisz po niebezpiecznych stronkach, ściągasz na dysk nielegalne programy, których używasz min. do oszukiwania w grze nostale..
   Nigdy, przenigdy nie ściągajcie i nie instalujcie takich programów. Pomijając, że są nielegalne (łamią zasady gry i OWU) mogą zbierać dane, które wystukujesz na swojej klawiaturze!  • nie używasz żadnego antywirusa czy firewalla, instalujesz co popadnie...
   Zabezpiecz się! Jest cała masa nawet darmowych programów, które ochronią Twój komputer i Twoje dane.  • Twój login jest taki sam jak nick postaci, często też mail podpowiada jaki jest login...
   Nigdy, przenigdy nie róbcie postaci o nazwie takiej samej lub podobnej do loginu. Mail przypisany do konta też nie powinien przypominać loginu!
   Jeśli zachowaliśmy wszystkie możliwe zabezpieczenia prócz tego to jedynie osoba znająca się na programach łamiących hasła może dokonać włamania na konto. Nie zrobi tego jednak nie znając Waszego loginu czy maila!

  light%20fairy-booster.png
  Chcesz ze mną pogadać? Zapraszam na IRC :)